Start » Kosiarki

Wybieramy kosiarkę

10 listopada 2009 0 Komentarzy

Wybór kosiarki do ogrodu

Na rynku spotykamy się z wieloma firmami kosiarek elektrycznych czy spalinowych. Wybór jest duży, a decyzja musi być przemyślana, gdyż zakupiona kosiarka ma posłużyć najbliższych kilka lat w ogrodzie. Czym więc kierować się przy zakupie odpowiedniego sprzętu?

Najważniejszym wyznacznikiem jest oczywiście wielkość naszego trawnika. Jeśli jesteśmy posiadaczami małego skrawka ziemi, wystarczy nam mała kosiarka elektryczna o niewielkiej mocy. Ceny w wypadku tego rozwiązania zaczynają się już od 190zł. W przypadku rozleglejszych terenów warto zainwestować w dużą kosiarkę spalinową, albo nawet minitraktorek z siedziskiem. Zaoszczędzi nam to wiele czasu i energii. Musimy liczyć się jednak z dużo większym upływem gotówki z naszego portfela. Dobrej klasy traktorek spalinowy, to koszt co najmniej kilku tysięcy złotych.

Jeśli wybraliśmy już sprzęt odpowiadający wielkości naszego trawnika, czas zastanowić się nad tym co zrobimy ze skoszoną trawą. Tutaj musimy zdecydować czy zakupimy sprzęt wraz z koszem, czy kosiarkę, która rozrzuca zmielony pokos po trawniku. Idealne rozwiązanie, gdy nie chcemy płacić za wywożenie pokosu. W wyższych modelach mamy możliwość regulacji ile pokosu trafi do kosza, a ile trafi z powrotem na trawnik.

Obudowa. Tworzywo sztuczne, czy stal? Poza ceną, istotną różnicą jest tutaj wytrzymałość oraz łatwość w czyszczeniu. W przypadku obudowy z tworzywa sztucznego, nie musimy się martwić o korozję czy odpryski lakieru, a ponadto taka obudowa jest bardzo lekka, dzięki czemu w prosty sposób możemy ją wyczyścić. Te zalety poniesiemy jednak kosztem wytrzymałości naszej kosiarki. Obudowa ze stali jest bardzo mocna, jednak narażona jest na wszelkiego rodzaju korozję, rdzę i odpryski lakieru. Złotym środkiem wydaje się być więc kosiarka z obudową aluminiową – liczmy się jednak z dużo wyższym kosztem zakupu.

Następnym, bardzo ważnym kryterium wyboru naszej kosiarki są noże. Ich kształt wpływa oczywiście na pracę naszego urządzenia, ale także na poziom hałasu emitowanego przy pracy. Warto też upewnić się, czy kosiarka jest wyposażona w hamulec noży, który zadziała przy napotkaniu przeszkody. Oszczędzi nam to ewentualnych uszkodzeń wału silnika.

Przy tych wszystkich atrybutach technicznych nie zapominajmy o najprostszych, ale również bardzo ważnych i ułatwiających naszą pracę właściwościach urządzenia. Mam tutaj na myśli nawet tak proste kwestie, jak łatwość uruchomienia kosiarki czy wygodny uchwyt. Pamiętajmy, że z wybraną przez nas kosiarką będziemy mieć do czynienia przez najbliższe kilka lat!

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.

Preview: