Start » Oczko wodne

Oczko wodne a względy prawne

9 listopada 2009 0 Komentarzy

fot.: www.firmacontra.pl

Do roku 1995 budowa oczka wodnego była sprawą prostą i szybką do realizacji. Chęć posiadania takiego zbiornika wodnego nie była regulowana żadnymi przepisami, a tym bardziej nie wymagała posiadania pozwolenia na budowę. Jednak z początkiem wcześniej wspomnianego roku powstał nakaz posiadania pozwolenia na budowę oczek wodnych. Wiadomo jednak, że nikt nie respektował nowo powstałego przepisu – uzyskanie pozwolenia na budowę trwa czasem tak długo, że po prostu odechciewa nam się nowego elementu w naszym ogrodzie. Dlatego od roku 2003 przepisy te nieco się zmieniły.

Aby wybudować oczko wodne (do maksymalnej powierzchni 30 m kw.) bez przykrych konsekwencji jakimi mogą być między innymi nakaz rozbiórki naszego oczka wodnego, wystarczy tylko zgłosić taki fakt do powiatowego urzędu nadzoru budowanego z miesięcznym wyprzedzeniem. Wiąże się to jedynie z uiszczeniem niewielkiej opłaty skarbowej. I naprawdę warto poświęcić kilka złotych i jeden dzień na dostarczenie powiadomienia o budowie oczka wodnego do odpowiedniego urzędu. W przeciwnym razie należy uiścić opłatę legalizacyjną takiego oczko (by było ono legalne). Wysokość takiej opłaty znacznie przekracza kwotę dwóch tysiący złotych. Oczywiście wszyscy, którzy wybudowali taki zbiorniczek wodny na swojej posesji przed 1995 nie są zobowiązani do wnoszenia żadnych opłat, gdyż tak jak było wcześniej wspomniane – nie istniały żadne przepisy regulujące budowę czy powstawanie oczka wodnego.

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.

Preview: