Start » Oczko wodne, Rośliny

Przygotowanie ogrodu do zimy

8 grudnia 2009 0 Komentarzy

fot.: www.oczarjk.pl

Rośliny przygotowując się na zimę, przechodzą w stan spoczynku już jesienią. Wiele teraz od nas zależy, aby bezpiecznie przetrwały ten okres zimowy. Uważajmy jednak, by im przy tym nie zaszkodzić.

Jeszcze przed nastaniem mrozu jeżeli sadzimy jakieś rośliny, niech będą to drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami. Korzenie posypmy ziemią, aby powstały małe kopce. W ten sposób skutecznie ochronimy korzenie przed zbyt niskimi temperaturami. Do zabezpieczenia delikatniejszych krzewów przydatne będą specjalne maty ogrodnicze lub włóknina. Pamiętajmy również o tym aby zimozielone drzewa i krzewy częściej podlewać jesienią. Dzięki temu zgromadzą one więcej potrzebnej wody w tkankach (zimozielone rosną także zimą, jednak ze względu na zamarzniętą glebę nie pobierają z niej wody).

Aby nasz trawnik również przetrwał całą zimę, grabmy liście jeszcze przed opadami śniegu. W przeciwnym wypadku, na liściach pokrytych śniegiem tworzą się idealne warunki do powstania tzw. pleśni śniegowej. Ponadto trawy znacznie lepiej zniosą zimę jeżeli wcześniej będziemy ją nawozić specjalnym nawozem do jesiennego stosowania. Takie środki zawierają więcej fosforu i potasu, a znacznie mniej azotu. Nawozy azotowe przedłużają wegetację, przez co młode pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą i przemarzną. Pamiętajmy także o tym aby nie przycinać roślin przed zimą. Rany nie zdążą zdrewnieć, a świeże są bardzo delikatne i podatne na niskie temperatury!

Nasz ogród to nie tylko rośliny czy trawnik, pamiętajmy zatem o odpowiednim przygotowaniu naszego oczka wodnego. Jesienią warto rozwiesić nad taflą wody siatkę, dzięki której pozbędziemy się problemu opadających liści wprost do oczka. Pamiętajmy jednak, aby na bieżąco usuwać liście z siatki, bo w przeciwnym wypadku siatka ugnie się pod ciężarem a wilgotne liście szybko zaczną gnić. Samą zimą pamiętajmy o tym, aby nie karmić ryb. Gdy temperatura wody spadnie poniżej 10 stopni, ryby gromadzą się przy samym dnie i zapadją w letarg, w którym tkwią aż do wiosny. Nie jedzą wtedy.

To tylko część porad dotyczących przygotowania naszego ogrodu do ciężkiego okresu jakim jest zima, ale są to kompletne podstawy. Jeżeli chcemy aby nasz ogród znowu cieszył nasze oko na wiosnę, odpowiednio zadbajmy o niego zimą, to proste!

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.

Preview: