Start » Oczko wodne, Ogród, Pies i kot w ogrodzie, Rośliny

Jak chronić ogród przed psem i kotem?

8 grudnia 2009 0 Komentarzy

Od dawna wiadomo, że nasze czworonogi potrafią narobić wiele szkód zarówno w domu jak i w ogrodzie. Jeżeli masz do dyspozycji całkiem duży kawałek ziemi to można zbudować psu kojec – metalowy bądź drewniany, ilość pomysłów będzie nieograniczona. Wewnątrz wystarczy umieścić budę, aby pies miał gdzie się schować przed deszczem. W takim wypadku ogród na pewno pozostanie nietknięty! A jeśli posiadasz nieduży ogródek za domem? Będziesz zmuszony nie wypuszczać psa z domu. Postawienie takiego kojca zabierze Ci zbyt dużo miejsca w ogródku. W przypadku kotów sprawa nieco się komplikuje – trudno powstrzymać je przed ucieczkami z domu. Kot w ogrodzie wiąże się często ze znalezieniem niemiłych niespodzianek np. w piaskownicy dziecka, którą to kot potraktuje jak dużą kuwetę.

Skoro już posiadamy psa, to powinien on strzec ogrodu oraz domu a nie siedzieć zamknięty w klatce. I tu nasuwa się zasadnicze pytanie. Jak pogodzić swobodne zabawy naszego psa z pięknym ogrodem? Odpowiedź dla jednych jest prosta: elektryczny pastuch. I nie chodzi tu o typowego pastucha, którego widziałeś nie raz w zagrodzie z bydłem. Elektryczny pastuch dla psów i kotów można spotkać również pod nazwą elektroniczny kojec lub niewidoczne ogrodzenie. System ten nie działa na zasadzie rażenia prądem i rozwieszania w ogrodzie taśm pod wysokim napięciem. Zresztą taka forma ogrodzenia jest niebezpieczna dla ludzi!

Niewidoczne ogrodzenie dla czworonogów działa na zasadzie radiowej. Działanie takiego systemu nie jest bardzo skomplikowane. Zestaw elektronicznego kojca składa się z nadajnika (centralki), obroży z odbiornikiem (dla psa lub kota) oraz przewodu. Nadajnik umieszczamy w domu bądź na przykład w garażu. Podłączamy go do gniazdka. Następnie należy z niego wyprowadzić przewód załączony do zestawu i również nim wrócić, tak, aby tworzył obieg zamknięty. W ten sposób możemy zabezpieczyć płot, kwiaty, oczko wodne lub piaskownicę dziecka. Wewnątrz takiej pętli pies czy kot porusza się swobodnie i nie ograniczamy mu w ten sposób wolności.

Na centralce ustawiamy również odległość na jaką nasz pupil może zbliżyć się do przewodu. Minimalna odległość to na ogół około 1.5 metra. Strefę tą możemy rozszerzyć do kilku metrów. Gdy pies lub kot znajdzie się na początku tej strefy usłyszy, dźwięk akustyczny pełniący funkcję ostrzeżenia. Gdy posunie się dalej, obroża skoryguje zachowanie czworonoga impulsem elektrostatycznym. Impuls ten ma za zadanie przykurczyć mięśnie. Nie jest to bolesne, lecz po prostu nieprzyjemne. W dalszym etapie tresury zwierzęta kojarzą ten nieprzyjemny bodziec z próbą np: ucieczki z ogrodu czy wskoczenia do naszego oczka wodnego. A jak najlepiej nauczyć psa lub kota gdzie zaczyna się strefa ostrzegawcza? Wystarczy na jej początku umieścić flagi ostrzegawcze dołączone do zestawu. Wtedy nasze czworonogi mogą również wizualnie dostrzec zmiany w ogrodzie.

Ochrona ogrodu nie jest taka trudna. Dodatkowo na rynku znajdziesz przeróżne zestawy – przeznaczone dla małych psów, dużych psów i oczywiście kotów. Montaż takiego ogrodzenia zajmie Ci ok. 30 minut, zatem nie musisz poświęcać całego, sobotniego popołudnia.

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.

Preview: