Start » Pies i kot w ogrodzie

Głośne szczekanie psa w ogrodzie

8 grudnia 2009 0 Komentarzy

Donośne ujadanie czy szczekanie naszego psa jest dokuczliwe zarówno dla nas jak i dla naszych sąsiadów. Często staje się to przyczyną konfliktów z sąsiadami, a w najgorszym przypadku… konfliktem z prawem. Istnieje bowiem podstawa prawna do tego, by nałożyć na posiadacza hałaśliwego psa karę pieniężną. Wiąże się to bezpośrednio z zakłócaniem spokoju.

Dla wielu z nas jest to absurd, gdyż pies jest właśnie po to, by alarmował np: o nadchodzących gościach – głównie tych nieproszonych. Pies biegający swobodnie po ogrodzie ma za zadanie bronić naszego domostwa. Po prostu pies właśnie jest od tego by szczekał. Jednak, gdy postawimy się w sytuacji naszych sąsiadów, którzy z wyboru nie posiadają własnego czworonoga (gdyż drażni ich szczekanie bądź wycie) sprawa przybiera postać zupełnie odwrotną. Tacy ludzie oczekują spokoju i kompletnie niepotrzebne jest im ujadanie naszego czworonoga.

Do rzeczy – co zrobić ze szczekaniem naszego psa? Możliwości jest wiele. Możemy postawić w ogrodzie stacjonarne urządzenie ograniczające uporczywe szczekanie i wycie. Działa ono na zasadzie detekcji szczekania przez specjalny mikrofon. Zwany potocznie antyszczekacz po wykryciu szczekania, wysyła nieprzyjemne dla ucha psa ultradźwięki. Pies uczy się czym jest spowodowana emisja tych nieprzyjemnych sygnałów i ogranicza swoje szczekanie do minimum. Urządzenie można również stosować, gdy to Ty szukasz odpoczynku od psów znajdujących się za płotem. Pamiętajm jednak, że taki antyszczekacz niestety nie posiada zbyt dużego zasięgu działania – maksymalnie 15 metrów.

Jeżeli problem tkwi w hałaśliwym zachowaniu naszego psa zdecydowanie polecamy obrożę antyszczekową. Taka obroża również działa na zasadzie detekcji szczekania i koryguje zachowanie psa nieprzyjemnym bodźcem. Do wyboru obroże, które po wykryciu szczekania uwolnią dawkę sprayu (zapach cytrynowy lub neutralny), wyemitują ultradźwięki (tak jak antyszczekacz stacjonarny) lub najskuteczniejsze – obroże elektroniczne, które korygują zachowanie psa poprzez impuls elektrostatyczny. Te ostatnie posiadają również wbudowany czujnik wibracji krtani co minimalizuje ryzyko aktywacji obroży, gdy szczeka pies znajdujący się obok tego, który nosi obrożę.

Obroże antyszczekowe można stosować już u psów, które ważą powyżej 3,6 kg oraz, które ukończyły 6 miesiąc życia. W internecie znajdziesz również obroże, które zasilane są na wymienne baterie lub takie, które zasilane są na doładowywany akumulatorek. Pamiętajmy jednak, że przed kupnem takiej obroży warto skontaktować się ze sprzedawcą, by móc dobrać odpowiedni produkt dla naszego pupila.

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.

Preview: