Start » Rośliny

Róże do Twojego ogrodu

7 grudnia 2009 0 Komentarzy

fot.: www.oczarjk.pl

Ze wszystkich roślin jakie kwitną w ogrodzie to właśnie ona jest tą najbardziej pożądaną, najpiękniejszą o najprzyjemniejszym zapachu. Pięknie wyhodowany krzew tego kwiatu to z pewnością marzenie każdego ogrodnika. Mowa oczywiście o róży.

Od czasów starożytnych róże uprawiali miłośnicy ich piękna i zapachu. Jak historia mówi oraz domyślamy się, iż pierwsze krzewy przywieźli z Ziemi Świętej do Europy rycerze powracający z wypraw krzyżowych. Dopiero jednak na początku XX wieku ogrodnicy wyhodowali pierwsze mieszańce róż. Większość znanych obecnie odmian pochodzi od mieszańców herbatnich, które są efektem krzyżowań róż herbacianych z pewną odmianą kwitnącą wielokrotnie. Pierwszą odmianę mieszańca herbatniego uzyskał w 1867 roku francuski ogrodnik Guillot. Nazwał ją La France. Był to kwiat bujnie rosnący o barwie różowej i intensywnym zapachu. Róże herbatnie, pochodzące z Chin, to efekt krzyżowań Rosa gigantea z Rosa chinensis. Pierwsze rośliny przywieziono do Europy na początku XIX wieku na pokładach statków, którymi z dalekiego wschodu transportowano herbatę – stąd ich nazwa herbatnie, która nawiązywała również do herbacianego zapachu. Dopiero pod koniec XIX wieku pojawiły się żółte róże. Otrzymał je po wielu krzyżowaniach Pernet-Ducher, który nazwał tę odmianę Soleil d’Or. Z tej odmiany powstała cała linia róż, znanych pod nazwą Pernetiana. Mieszaniec herbatni, od pierwszych okazów aż po odmiany, które znamy obecnie, był wielokrotnie krzyżowany. Większość z istniejących odmian charakteryzuje się bogactwem kwiatów i dużą odpornością, w tym także na choroby, dlatego mogą być one uprawiane w wielu regionach świata.

Róże są najchętniej kupowanymi kwiatami, zarówno w kwiaciarniach na kwiat cięty jak i w sklepach ogrodniczych do uprawy w ogródku. O róży można pisać w nieskończoność, to temat rzeka. Niby zwykły kwiat, a jednak ma w sobie coś, co sprawia, że jest najchętniej kupowanym i uprawianym. Może to przez jej cudowna woń? Trudno ją pomylić z zapachem innych kwiatów. Jest delikatna i bardzo zmysłowa – dlatego zapach róż jest podstawą wielu perfum i kosmetyków pielęgnacyjnych. Kobiety go uwielbiają. Z motywem różanym spotkać się można na każdym kroku. To bardzo wdzięczny akcent. Zdobi ubrania, domowe drobiazgi, nawet tapety ścienne. Jednak najpiękniej wygląda żywa, zasadzona w donicy lub w ogrodzie. Odpowiednia pielęgnacja sprawia, że krzewem różanym można się cieszyć wiele lat. Spośród tysięcy odmian łatwo jest wybrać coś dla siebie. Bogactwo kolorów, kształtu i wielkości rośliny pozwala na dowolne aranżacje ogrodowe lub balkonowe.

Do rodzaju RÓŻA należy około 120 gatunków krzewów o rozmaitym pokroju, występujących na półkuli północnej, zwłaszcza w strefie klimatu umiarkowanego oraz co najmniej kilka tysięcy odmian uprawnych. W Polsce dziko rośnie 16 gatunków, a 10 obcego pochodzenia od dawna jest zadomowionych. Róże cieszą się wielkim powodzeniem i każdy właściciel ogrodu chciałby mieć w nim najpiękniejsze odmiany. Wielka różnorodność sposobów zastosowania róż jest związana z bogactwem gatunków, form i odmian. Najważniejszym elementem ozdobnym róż są kwiaty, ale u niektórych oryginalnie wyglądają owoce i kolce na pędach.

Dzisiaj róże sadzi się w ogrodach prywatnych, w parkach, na skwerach i ulicach. Jest to najpopularniejszy kwiat i żaden inny jak dotąd nie zdobył większej sławy niż róża. Składa się na to przede wszystkim jej charakterystyczny, rozpoznawalny zapach, różnorodność kolorów i kształtów. To właśnie róże najczęściej kupujemy na wszelkiego rodzaju okazje, jubileusze. Róża odwdzięcza się swym pięknem tym, którzy o nią dbają. Róża najpiękniej kwitnie wtedy, gdy się o niej mówi. Róża musi być podziwiana by była szczęśliwa…

Źródło: www.oczarjk.pl

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.

Preview: